Zmiany w przepisach o ruchu drogowym 2015. Surowe kary dla kierowców.

Nowe, zaostrzone przepisy weszły w życie 18 maja 2015. Zmianie uległy przepisy dotyczące:

  • przekroczenia prędkości w terenie zabudowanym,
  • prowadzenia pojazdów bez uprawnień
  • prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu
  • przewożenia nadliczbowych pasażerów
  • młodych kierowców

Trzy dni wcześniej zaczęły obowiązywać nowe zasady przewożenia dzieci w fotelikach, o czym pisaliśmy w artykule http://prawnicza.edu.pl/obowiazek-przewozenia-dzieci-w-fotelikach/.kontrola drogowa

Przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym

Od 18 maja za jazdę w terenie zabudowanym z prędkością większą o 50 km/h od dozwolonej kierowcy na okres 3 miesięcy zostanie odebrane prawo jazdy. Większość takich wykroczeń ma miejsce w miastach, a nowe przepisy mają ukrócić ten proceder i uczulić kierowców na ograniczenia prędkości w terenie zabudowanym. Dodać trzeba, że w przypadku zatrzymania z powodu takiego przekroczenia, to Policjant już na miejscu zabierze nam prawo jazdy. Jeśli przed upływem okresu 3 miesięcy kierowca zostanie złapany na prowadzeniu samochodu, okres ten wydłuży się do 6 miesięcy. Jeśli i to nie poskutkuje przed dalszą jazdą przed upływem tego czasu, kierowca taki straci prawo jazdy i odzyska je dopiero po zdaniu egzaminu państwowego.

Prowadzenie samochodu bez uprawnień

Dotychczas prowadzenie pojazdu bez uprawnień traktowane była jako wykroczenie. Teraz jazda bez „prawka”, odebranego m.in. przez rażące przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym, jest przestępstwem i grozi za to grzywna, ograniczenie wolności lub pozbawienie wolności do lat 2.

Prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu

Osoby zatrzymane po raz pierwszy za jazdę w stanie nietrzeźwości będą mogły trafić do więzienia na 2 lata i stracić prawo jazdy na okres od 3 do 15 lat. Wprowadzono też wysokie kary pieniężne w wysokości co najmniej 5 tys. złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym. W przypadku ponownego popełnienia przestępstwa prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości, prawo jazdy zostanie odebrane dożywotnio, a nawiązka na rzecz Funduszu zostanie podniesiona do wysokości co najmniej 10 tys. złotych.

Osoby przyłapane po raz kolejny na prowadzeniu pojazdu pomimo sądowego orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów grozi teraz kara 3 lat więzienia. Wcześniej takie osoby czuły się bezkarne.

Alkolock – blokada alkoholowa w samochodach

Całkowitą nowością są tzw. alkolocki – blokady alkoholowe obowiązkowo montowane w samochodach osób starających się o przywrócenie uprawnień odebranych za jazdę w stanie nietrzeźwości. Urządzenia te uniemożliwią uruchomić pojazdu, jeśli kierowca w wydychanym powietrzu będzie miał co najmniej 0,1 mg alkoholu na decymetr sześcienny. O odzyskanie prawa jazdy będzie się można starać dopiero po upływie co najmniej połowy orzeczonej sądownie kary zakazu prowadzenia pojazdów, a w przypadku dożywotniego odebrania uprawnień po co najmniej 10 latach.

Przewożenie nadliczbowych pasażerów

Osoby przewożące w samochodzie więcej osób niż liczba miejsc wskazana w dowodzie rejestracyjnym utracą prawo jazdy na okres 3 miesięcy. Zmiana ta ma zapobiegać przede wszystkim przewożeniu zbyt wielu osób w busach. Z pewnością każdy słyszał o wypadku pod Grójcem, gdzie w przeładowanym busie zginęło wiele osób.

Młodzi kierowcy

Młody kierowca straci prawo jazdy, jeśli w okresie 2 lat od uzyskania prawa jazdy dopuści się jednego przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji (np. spowoduje wypadek drogowy, będzie kierować w stanie nietrzeźwości) lub trzech wykroczeń polegających na spowodowaniu zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym (np. przekroczy prędkość o ponad 30 km/h). Przepis ten jest przejściowy, będzie obowiązywał do 3 stycznia 2016 r. później wobec świeżo upieczonych kierowców zostanie wprowadzony nadzór w ramach okresu próbnego przewidzianego w ustawie o kierujących pojazdami.

Podsumowanie

Obie serie zmian mają wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa na drogach. Polska pod względem liczby ofiar wypadków drogowych w przeliczeniu na liczbę mieszkańców zajmuje ostatnie miejsca europejskich rankingów. Codziennie w wypadkach drogowych na polskich drogach ginie 9 osób. Według ekspertyz winę za taki stan ponosi

  • stan dróg i ich rodzaj – trasy dwupasmowe to wciąż ogromna mniejszość, przeważają drogi jednopasmowe, gdzie wiele wypadków ma miejsce przy manewrach wyprzedzania
  • nadmierna prędkość
  • plaga pijanych kierowców

One Reply to “Zmiany w przepisach o ruchu drogowym 2015. Surowe kary dla kierowców.”

  1. Pingback: Zabrane prawo jazdy za alkohol | Adwokaci Łódź – sprawy o odszkodowania za wypadek

Dodaj komentarz