Zmiany w przepisach o ruchu drogowym 2015. Surowe kary dla kierowców.

Nowe, zaostrzone przepisy weszły w życie 18 maja 2015. Zmianie uległy przepisy dotyczące:

• przekroczenia prędkości w terenie zabudowanym,
  • prowadzenia pojazdów bez uprawnień
  • prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu
  • przewożenia nadliczbowych pasażerów
  • młodych kierowców

Trzy dni wcześniej zaczęły obowiązywać nowe zasady przewożenia dzieci w fotelikach, o czym pisaliśmy w artykule http://prawnicza.edu.pl/obowiazek-przewozenia-dzieci-w-fotelikach/.kontrola drogowa

Przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym

Od 18 maja za jazdę w terenie zabudowanym z prędkością większą o 50 km/h od dozwolonej kierowcy na okres 3 miesięcy zostanie odebrane prawo jazdy. Większość takich wykroczeń ma miejsce w miastach, a nowe przepisy mają ukrócić ten proceder i uczulić kierowców na ograniczenia prędkości w terenie zabudowanym. Dodać trzeba, że w przypadku zatrzymania z powodu takiego przekroczenia, to Policjant już na miejscu zabierze nam prawo jazdy. Jeśli przed upływem okresu 3 miesięcy kierowca zostanie złapany na prowadzeniu samochodu, okres ten wydłuży się do 6 miesięcy. Jeśli i to nie poskutkuje przed dalszą jazdą przed upływem tego czasu, kierowca taki straci prawo jazdy i odzyska je dopiero po zdaniu egzaminu państwowego.

Prowadzenie samochodu bez uprawnień

Dotychczas prowadzenie pojazdu bez uprawnień traktowane była jako wykroczenie. Teraz jazda bez „prawka”, odebranego m.in. przez rażące przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym, jest przestępstwem i grozi za to grzywna, ograniczenie wolności lub pozbawienie wolności do lat 2.

Prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu

Osoby zatrzymane po raz pierwszy za jazdę w stanie nietrzeźwości będą mogły trafić do więzienia na 2 lata i stracić prawo jazdy na okres od 3 do 15 lat. Wprowadzono też wysokie kary pieniężne w wysokości co najmniej 5 tys. złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym. W przypadku ponownego popełnienia przestępstwa prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości, prawo jazdy zostanie odebrane dożywotnio, a nawiązka na rzecz Funduszu zostanie podniesiona do wysokości co najmniej 10 tys. złotych.

Osoby przyłapane po raz kolejny na prowadzeniu pojazdu pomimo sądowego orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów grozi teraz kara 3 lat więzienia. Wcześniej takie osoby czuły się bezkarne.

Alkolock – blokada alkoholowa w samochodach

Całkowitą nowością są tzw. alkolocki – blokady alkoholowe obowiązkowo montowane w samochodach osób starających się o przywrócenie uprawnień odebranych za jazdę w stanie nietrzeźwości. Urządzenia te uniemożliwią uruchomić pojazdu, jeśli kierowca w wydychanym powietrzu będzie miał co najmniej 0,1 mg alkoholu na decymetr sześcienny. O odzyskanie prawa jazdy będzie się można starać dopiero po upływie co najmniej połowy orzeczonej sądownie kary zakazu prowadzenia pojazdów, a w przypadku dożywotniego odebrania uprawnień po co najmniej 10 latach.

Przewożenie nadliczbowych pasażerów

Osoby przewożące w samochodzie więcej osób niż liczba miejsc wskazana w dowodzie rejestracyjnym utracą prawo jazdy na okres 3 miesięcy. Zmiana ta ma zapobiegać przede wszystkim przewożeniu zbyt wielu osób w busach. Z pewnością każdy słyszał o wypadku pod Grójcem, gdzie w przeładowanym busie zginęło wiele osób.

Młodzi kierowcy

Młody kierowca straci prawo jazdy, jeśli w okresie 2 lat od uzyskania prawa jazdy dopuści się jednego przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji (np. spowoduje wypadek drogowy, będzie kierować w stanie nietrzeźwości) lub trzech wykroczeń polegających na spowodowaniu zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym (np. przekroczy prędkość o ponad 30 km/h). Przepis ten jest przejściowy, będzie obowiązywał do 3 stycznia 2016 r. później wobec świeżo upieczonych kierowców zostanie wprowadzony nadzór w ramach okresu próbnego przewidzianego w ustawie o kierujących pojazdami.

Podsumowanie

Obie serie zmian mają wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa na drogach. Polska pod względem liczby ofiar wypadków drogowych w przeliczeniu na liczbę mieszkańców zajmuje ostatnie miejsca europejskich rankingów. Codziennie w wypadkach drogowych na polskich drogach ginie 9 osób. Według ekspertyz winę za taki stan ponosi

• stan dróg i ich rodzaj – trasy dwupasmowe to wciąż ogromna mniejszość, przeważają drogi jednopasmowe, gdzie wiele wypadków ma miejsce przy manewrach wyprzedzania
  • nadmierna prędkość
  • plaga pijanych kierowców

4 Replies to “Zmiany w przepisach o ruchu drogowym 2015. Surowe kary dla kierowców.”

1. Pingback: Zabrane prawo jazdy za alkohol | Adwokaci Łódź – sprawy o odszkodowania za wypadek

2. Agata Charas Autor wpisu

Art. 135 ust. 1a) cytowanej ustawy mówi „Policjant zatrzyma prawo jazdy za pokwitowaniem w przypadku ujawnienia czynu polegającego na kierowaniu pojazdem z prędkością przekraczającą dopuszczalną o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym (…)
    Ważne jest tutaj sformułowanie „policjant zatrzyma”. Oznacza to, że policjant nie tylko może, ale MA OBOWIĄZEK zatrzymać prawo jazdy kierującemu, który dopuścił się wykroczenia. Na nic się zdadzą prośby i błagania, aby policjant się ulitował i przymknął oko.

• Agata Charas Autor wpisu

Starosta wyda decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy nie tylko w sytuacji, kiedy prawo jazdy zostało fizycznie zatrzymane przez policjanta. Podmioty uprawnione do kontroli ruchu drogowego mogą poinformować starostę o każdym ujawnionym przypadku przekroczenia dopuszczalnej prędkości, np. na podstawie zapisu z fotoradarów. Na podstawie takich informacji starosta wyda decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy pod rygorem natychmiastowej wykonalności oraz zobowiąże kierowcę do zwrotu prawa jazdy. Jest to równoznaczne z zatrzymaniem prawa jazdy.