Liczba samochodów w naszym kraju stale rośnie. Kiedyś samochód był luksusem niedostępnym dla wszystkich rodzin. Dzisiaj normalnym zjawiskiem jest posiadanie przez jedno gospodarstwo dwóch, a nierzadko większej ilości samochodów. Miejsca na ulicach nie przybywa, coraz trudniej jest znaleźć miejsce do parkowania.Wszystkie te czynniki powodują większą ilość wypadków, kolizji i stłuczek samochodowych. Samochody są coraz szybsze, lepiej wyposażone i … droższe, a co za tym idzie potencjalna stłuczka niesie znacznie wyższe straty niż kiedyś. Odszkodowania za wypadek komunikacyjny osiągają niespotykaną wcześniej skalę.
Jak zachować się podczas stłuczki?
Najważniejszą zasadą jest zachowanie spokoju. Co się miało stać i tak już się stało i nie mamy możliwości tego cofnąć. Trzeba skupić się na bezpieczeństwie uczestników zdarzenia i innych uczestników ruchu. Nie ma znaczenia czy jesteśmy sprawcą czy poszkodowanym.Zaraz po kolizji, trzeba postarać się zminimalizować zagrożenie dla pozostałych uczestników ruchu. Najpierw oceniamy sytuację i jeśli nie ma ofiar w ludziach i jest to możliwe, należy usunąć pojazd z drogi. Pojazd pozostawiony bez uzasadnienia na drodze jest podstawą do ukarania mandatem za utrudnianie ruchu. Pojazd należy pozostawić na miejscu zdarzenia jeśli nie ma możliwości usunięcia rozbitego auta z drogi albo pozostawienie auta niezbędne jest do ustalenia sprawcy.
Najważniejszą kwestią jest dokładne sprawdzenie, czy któryś z uczestników zdarzenia nie ucierpiał. Trzeba dokładnie przyjrzeć się osobom biorących udział w zdarzeniu, zapytać ich o samopoczucie i dla sprawdzenia zadać im kilka prostych pytań. Jeśli odpowiedzi na te pytania będą nieskładne, może to oznaczać, że taka osoba jest w szoku lub ma inne obrażenia niewidoczne gołym okiem. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości na temat stanu zdrowia, źle się czujesz, lepiej wezwij karetkę. Niektóre objawy mogą się pojawić nawet po kilku dniach.
Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i obserwacji uczestników zdarzenia trzeba dokonać wstępnej oceny uszkodzeń i strat. Trzeba to robić uważnie, oglądając wszystkie miejsca, które mogły zostać uszkodzone podczas kolizji. Często na pierwszy rzut oka trudno jest wszystko zauważyć, a wiele uszkodzeń wcale nie widać. Dopiero po podniesieniu pokrywy wewnętrznej w bagażniku, zdemontowaniu zderzaka lub maski widać, że ucierpiały mocowania zderzaków, zaczepy lamp, chłodnica, niektóre wyposażenie elektroniczne odmawia posłuszeństwa. Lepiej wszystko sprawdzić zanim rozjedziemy się z przeświadczeniem, że „nic się nie stało”.
Odpowiedzi na inne pytania znajdziesz w kolejnych zakładkach.
Kiedy wzywamy policję do zdarzenia drogowego?
Kto jest uprawniony do kontroli drogowej?
Jakie dokumenty są konieczne do spisania oświadczenia sprawcy kolizji
Zgłoszenie szkody
Wypłata odszkodowania
Nieuczciwe praktyki stosowane przez serwisy, pomoc drogową, kancelarie odszkodowawcze