Kontrola drogowa

kontrola-drogowaKto ma uprawnienia do kontrolowania na drodze?

W opinii wielu osób do zatrzymywania i kontrolowania pojazdów uprawnienia ma Policja i ewentualnie Straż Miejska, a na wezwanie innych służb nie musimy reagować. Otóż, nie jest to do prawda. Jest znacznie więcej służb, które mogą zatrzymać nasz samochód.

Kto może zatrzymywać pojazdy na drodze?

Na podstawie Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji do zatrzymywania pojazdów uprawnieni są następujący funkcjonariusze:

  • policjanci (na CB zwani pieszczotliwie „miśkami”)
  • strażnicy miejscy
  • strażnicy gminni
  • inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego (ITD, zwani „krokodylami”)
  • funkcjonariusze Straży Granicznej
  • celnicy
  • strażnicy leśni
  • straż parku
  • osoby działające w imieniu zarządcy drogi

Jak wygląda kontrola drogowa?

Zwykle funkcjonariusze wyżej wymienionych służb będą zatrzymywać pojazd będąc w mundurze z odpowiednimi oznaczeniami. Na tej podstawie wiemy z kim mamy do czynienia. W przypadku osób kierujących ruchem z upoważnienia zarządcy drogi są oznaczeni kamizelką odblaskową. Każda osoba przeprowadzająca kontrolę drogową ma obowiązek podania swojego imienia i nazwiska i przyczyny zatrzymania oraz okazania legitymacji służbowej. Należy tutaj dodać, że kontrole przeprowadzane przez umundurowanych funkcjonariuszy mogą się odbywać w terenie zabudowanym i niezabudowanym, w każdych warunkach i o dowolnej porze.

Sposoby zatrzymywania pojazdów

Policjant umundurowany w warunkach dostatecznej widoczności, podaje sygnały tarczą do zatrzymywania pojazdów lub ręką, a w warunkach niedostatecznej widoczności – latarką ze światłem czerwonym, albo tarczą do zatrzymywania pojazdów ze światłem odblaskowym, lub światłem czerwonym. Najczęściej policja stosuje tzw. „lizaki” w dzień, a w nocy latarki świecące na czerwono. Policjant jadący pojazdem samochodowym może podawać kierującemu polecenia do określonego zachowania się, za pomocą urządzeń nagłaśniających, sygnalizacyjnych lub świetlnych. Polecenie do zatrzymania pojazdu podaje się z dostatecznej odległości, w sposób zapewniający jego dostrzeżenie przez kierującego pojazdem, oraz bezpieczne zatrzymanie w miejscu wskazanym przez policjanta. Warto zwrócić uwagę na sygnały patrolu powietrznego, ponieważ mało kto wie jak w tej sytuacji reagować.

Zatrzymanie musi być:

  • wyraźnie sygnalizowane
  • odbywać się w miejscu bezpiecznym.

Kiedy mogą kontrolować nieumundurowani policjanci?

Przepisy na ten temat są jednoznaczne. Policjant nieumundurowany jest uprawniony do zatrzymania kierującego pojazdem, wyłącznie na obszarze zabudowanym. W warunkach dostatecznej widoczności policjant nieumundurowany podaje sygnały tarczą do zatrzymywania pojazdów, a warunkach niedostatecznej widoczności – latarką ze światłem czerwonym, albo tarczą do zatrzymywania pojazdów ze światłem odblaskowym, lub światłem czerwonym. Wynika z tego, że nocą w szczerym polu nie musimy spodziewać się kontroli policjantów w cywilu. Bez spełnienia tych warunków, nie mamy obowiązku reagowania na wezwanie zatrzymania, ale po ominięciu takiej kontroli należy niezwłocznie udać się na najbliższy posterunek Policji i poinformować o zaistniałym incydencie. Pozwoli to po pierwsze uniknąć kłopotów wynikających z niezatrzymania się do kontroli, a po drugie pozwoli wyeliminować różnego rodzaju „przebierańców”. Jeśli już zareagujemy na zatrzymanie nieumundurowanego funkcjonariusza, musi on się wylegitymować, pokazując legitymację służbową tak, by zatrzymywany mógł przeczytać dokładne dane funkcjonariusza w cywilu. Nie dotyczy to zatrzymywania w związku z popełnionym przestępstwem.

Na temat innych sytuacji drogowych oraz tego jak się w tych sytuacjach zachować można poczytać na stronie http://www.odszkodowania-lodz.com.pl/poradniki

 

One Reply to “Kontrola drogowa”

  1. Pingback: Kto ma uprawnienia do kontroli drogowej?

Dodaj komentarz