Zakup mieszkania

Wskazówki, jak nie kupić kota w worku

Zakup mieszkania to zwykle jedna z największych transakcji w życiu. Dlatego trzeba dołożyć wszelkich starań, żeby nie kupić kota w worku. Po kupnie mieszkania będzie już za późno. Mieszkania nie da się przenieść w inne miejsce. Żeby kupić inne mieszkanie trzeba mieć na to środki, a zwykle po kupnie mieszkania kasa jest pusta. Dlatego trzeba uważać na ukryte koszty, które mogą się pojawić w związku z zakupem mieszkania.

Co trzeba wiedzieć przed kupnem mieszkania?

zakup-mieszkaniaPierwszym krokiem przy planowaniu zakupu nieruchomości jest zwykle przeglądanie ofert i ogłoszeń, które pojawiają się na rynku. Pomocne tutaj są ogłoszenia prasowe i w coraz większym stopniu internet i portale z ofertami sprzedaży nieruchomości. Jednak przeglądając oferty trzeba patrzeć na nie z pewnym dystansem, ponieważ stan faktyczny nieruchomości i opis zamieszczony w internecie przez właściciela, a szczególnie pośrednika, mogą znacznie odbiegać od rzeczywistości. Największe znaczenia ma to w przypadku zakupów na rynku wtórnym, kiedy mamy do czynienia z używanymi mieszkaniami lub domami. Każdą informację warto sprawdzić:

  • czy zgadzają się parametry techniczne nieruchomości (powierzchnia, ilość pomieszczeń),
  • czy nieruchomość nie ma hipoteki (czy nie jest zadłużona),
  • czy cena nie jest zbyt wygórowana (warto porównać ceny z podobnymi ofertami w zbliżonej lokalizacji

Decydując się na konkretne mieszkanie, zwykle oglądamy je dokładnie pod kątem ewentualnych usterek, jakości wykonania. Niestety wszystkich wad nie będziemy w stanie wyłapać podczas pierwszej wizyty. Warto poświęcić na to więcej czasu i poprosić sprzedającego o możliwość powtórnego obejrzenia lokalu.

Drugą sprawą jest samo otoczenie i sąsiedztwo. Ponadto dobrze wiedzieć co w najbliższej okolicy już się znajduje, a co jest w planach. Aby poznać przyszłość najbliższej okolicy trzeba zapoznać się z planem zagospodarowania przestrzennego, o ile takie istnienie dla danego terenu. Plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego. Obowiązuje w ramach danej jednostki terytorialnej np. gminy. Zawiera wszystkie projekty zaplanowane do realizacji na danym obszarze i jest ogólnie dostępny w Urzędzie Gminy. Dobrze jest upewnić się, czy np. za kilka lat obok zacisznego dotąd miejsca blisko lasu, rusza budowa autostrady.

Gdy kupujemy mieszkanie od spółdzielni, lepiej sprawdzić wszystkie dane techniczne budynku:

  • wiek budynku, rok budowy,
  • w jakim stanie są instalacje CO, elektryczna, gazowa i kanalizacyjna…

Jeśli dopatrzymy się usterek po zakupie, najbliższe miesiące po wprowadzeniu upłyną nam pod znakiem remontów i nieplanowanych kosztów.

Kolejna sprawa to wysokość opłat związanych z posiadaniem nieruchomości. Poprzedni właściciel powinien okazać nam dokument potwierdzający wysokość miesięcznego czynszu, rachunki za prąd, wodę, gaz, ogrzewanie, śmieci, internet, wysokość podatku od nieruchomości. Pomiędzy mieszkaniami o takich samych parametrach występują znaczne różnice w wysokości kosztów utrzymania.

Formalności u notariusza

Podejmując decyzję i wybierając nieruchomość, należy podpisać umowę przedwstępną (koniecznie w obecności notariusza, chociaż taka forma prawnie nie jest wymagana), którą powinniśmy dokładnie przestudiować. W umowie przedwstępnej muszą znaleźć się następujące elementy:

  • dane stron umowy czyli sprzedającego i kupującego
  • parametry mieszkania, jego adres, powierzchnia, ilość pomieszczeń
  • dodatkowe opisy np. o miejscu parkingowym, przynależącej piwnicy
  • termin zamknięcia transakcji i podpisania ostatecznego aktu notarialnego
  • forma płatności

Ostatecznym i najważniejszym dokumentem będzie dla nas akt notarialny, w którym nastąpi przeniesienie prawa własności nieruchomości. Jest to dokument urzędowy, sporządzany przez notariusza, który potwierdza wykonanie określonej czynności prawnej. Dla zakupu nieruchomości, bezwzględnie wymagane jest zachowanie formy aktu notarialnego. Jeśli umowa nie ma formy aktu notarialnego, transakcja jest nieważna.

Od czynności notarialnych pobierane są opłaty naliczane według taksy notarialnej.

Wymagane dokumenty

Liczba i rodzaj dokumentów, które powinniśmy zgromadzić w związku z zakupem mieszkania, zależy od tego, czy kupujemy na rynku pierwotnym, czy wtórnym – od dewelopera czy spółdzielni mieszkaniowej, za gotówkę czy na kredyt. Kupując nieruchomość z określonym prawem własności przede wszystkim powinniśmy sprawdzić aktualny wyciąg z Księgi Wieczystej. Odnajdziemy w nim informacje o prawie własności i ewentualnych roszczeniach, przekonamy się również, czy mieszkanie nie jest obciążone hipoteką (nie stanowi zabezpieczenia długu). Kiedy kupujemy mieszkanie spółdzielcze, sprzedający powinien nam dostarczyć zaświadczenie ze spółdzielni, że lokal nie jest zadłużony.

Dodaj komentarz